Nakon što je Francuska akademija nauka proglasila patent mlade Srpkinje Aleksandre Petričević za izum godine, za Uteroskopom je, u neverovatno kratkom vremenskom roku, zavladalo ogromno interesovanje u brojnim zemljama Evrope i sveta. U svega tri meseca javili su se distributeri sa svih meridijana, iz Indije, Kine, Pakistana, Brazila, Kanade... Proizvođač Uteroskopa, kompanija Biznis medijacija iz Beograda, koja ujedno postaje i vlasnik fabrike "Spektar"u Čačku svakodnevno prima više desetina poziva iz celog sveta, ali na fabričku proizvodnju ovog izuma još uvek se čeka, kažu u ovoj kompaniji:
- Patent bi trebalo fabrički da se proizvodi u fabrici u Čačku na čijoj reorganizaciji se trenutno radi. Budući da su nas dočekale i brojne prepreke, potražili smo pomoć i od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a iz njegovog kabineta odmah je stigao odgovor. Dobili smo obećanje da ćemo imati podršku koja nam je neophodna kako bismo realizovali planove, i nadamo se da će u kratkom vremenskm roku biti poduzete neophodne mere. Pokretanje proizvodnje u Čačku biće svojvrsni ekonomski bum za ovaj deo Srbije, ali i ostatak zemlje, kaže Aleksandra Petričević.
U zadnjih 140 godina dilatacija cervikalnog kanala grlića materice, po naučniku Hegaru, se radi metalnim šipkama. Taj postupak ume da bude bolan i u razvijenim zemljama dolazi do 2-3 procenta perforacija materice. Ovo je prvi instrument koji je bezbedan, bezbolan, bez rizika da perforira, bez oštećenja i što je najbitnije, bez anestezije.