Odrzana promocija knjige Bolest kao put do izlecenja
U četvrtak, 24. januara, u Delfi Caféu u SKC-u održana je promocija knjige „Bolest kao put do izlečenja“ nemačkih autora Torvalda Detlefsena i Ridigera Dalkea. O knjizi, koja je 30 godina posle prvog nemačkog izdanja objavljena i u Srbiji, govorili su Vlado Ilić, ovlašćeni instruktor porodičnog rasporeda, prof. dr Vuk Stambolović, jedan od pionira alternativnog metoda kod nas, i Nebojša Barać, urednik knjige.

Veliki umovi iz oblasti medicine od davnina su ukazivali na činjenicu da svaka bolest ima svoj dublji uzrok i da tek poznavanje i osvešćivanje tog uzroka vodi do istinskog izlečenja. Holističko-humanistički psiholog Torvald Detlefsen i lekar i psihoterapeut Ridiger Dalke ovim pionirskim delom iz oblasti psihosomatike ukazuju na put koji vodi ka dubljem razumevanju bolesti.

Govoreći o knjizi svog prijatelja Ridigera Dalkea Vlado Ilić je upozorio je da nije neophodno tragati za lekom da se ukloni simptom neke bolesti već je bitnije da se određeni simptom pravilno protumači. „Knjiga ne nudi instant rešenja, već pruža šansu da bolje razumemo druge, ali pre svega sebe i da blagovremeno vidimo nagoveštaje simptoma koji će, ako se ne zapaze, dozvoliti da se bolest razvije. Tako na primer ako neko ima problem sa bubrezima kojih imamo dva, verovatno ima problem sa partnerskim odnosima.“

Za prof. dr Vuka Stambolovića ova knjiga je drugačiji put ka tumačenju ljudske patnje i pokazuje da medicina ima više planova i sve ih treba upoznati da bi se postigla harmonija između telesnog i duhovnog. „Ova knjiga otvara za nas medicinsku renesansu. Kao što smo imali srednjovekovnu renesansu kao jedan vrednosni preokret koji se odvijao između 14. i 16. veka, tako smo i danas svedoci medicinske renesanse, jednog vrednosnog preokreta koji je doduše tek u prvim decenijama svog razvoja. Knjiga je značajna za terapeute u istoj meri koliko je značajna za pacijente zato što uz obostrano poznavanje ove knjige ona može da doprinese da se promeni sadašnji karakterističan odnos između terapeuta i pacijenta na taj način što će pacijent takođe biti učesnik na poboljšanju svoga zdravlja. Neće biti više samo potpuno zavistan od terapeuta nego će osloboditi svoje potencijale i uz podršku terapeuta imati mnogo bolje šanse za prevazilaženje patnje koja ga je obuzela. “

Nebojša Barać, urednik knjige, naglasio je izuzetnu važnost knjige „Bolest kao put do izlečenja“. „Ako nismo uspeli da savladamo neku od nama postavljenih životnih lekcija onda se pojavljuje bolest da nam skrene pažnju na to. Pošto se ova knjiga bavi svim bolestima ona objašnjava i te duboke psihičke obrasce koji vode do bolesti i samim tim ona nas tera da se suočimo sami sa sobom da vidimo gde smo mi u svemu tome, znači ona ne nudi laka rešenja za izlečenje bolesti, ona nudi duboko razumevanje bolesti.“

Svi učesnici promocije istakli su sjajan prevod ove knjige na srpski jezik, za šta je zaslužna Dušica Milojković.

„Bolest kao put do izlečenja“ je značajno klasično delo psihosomatske medicine, internacionalni bestseler koji je preveden na 24 jezika i prodat u preko million i po primeraka.