Kulturološka crta seksualnosti

Nacionalne mitologije bave se pretežno pitanjima seksualne superiornosti sopstvene nacije u odnosu na druge. Nijedna ne postavlja pitanje "seksualne inteligencije". Sve kulture razvijene i manje razvijene, bogatije i manje bogate, one koje znaju za pismo i one ne poznaju pismo imaju sa biološke tačke gledišta podjednak potencijal za razvoj seksualne inteligencije. U kojoj meri će društvo biti sposobno da omogući razvoj seksualne intiligencije svojim članovima zavisi od ustrojstva društva. Sa seksualno psihološke tačke gledišta sva društva uslovno se mogu svrstati u kontinumu od "nagonskih" na jednom do "cerebralnih" na drugom polu. Između su prelazi u kojima su zastupljeni u većoj ili manjoj meri oba kvaliteta. Može se reći da mozak stvari komplikuje, nagoni se jednostavno zadovoljavaju.

Došlo je dakle čudno vreme kada sve što u seksu smatralo nenormalnim danas je normalno, sve što se ranije smatralo normalnim, postaje slovno nenormalno. Do skoro se smatralo da je biti glup mana u životu, ali prednost u seksu. Više nije tako. Nauka tvrdi da je danas za seks važnije šta čovek ima u glavi, nego šta nosi među nogama.


Seksualna asertivnost

Seksualna vremena se menjaju. Reči čuvene spisateljice Džejn Ostin, izrečene pre skoro dva veka, da je seks veoma bitna stvar o kojoj nije uputno otvoreno razgovarati, danas zvuče anahrono. Danas se o seksu, bar kada je javna reč u pitanju, u većoj meri razgovara, nego što se upražnjava u krevetu. Paradoksalna je činjenica, ipak, da u eri demokratizacije seksa najveći broj muškaraca i žena ne poseduje seksualnu asertivnost odnosno samopotvrdno ponašanje u seksu. To jednostavno znači da ne iskazuju sposobnost da drugoj osobi u paru bez straha od odbacivanja, etiketiranja i osećanja krivice iskažu sopstvene seksualne stavove, seksualne želje i potrebe kao i sposobnost da izgovore "da" onom "seksu" koji im odgovara i "ne" onoj vrsti "vođenja ljubavi" prema kojoj osećaju averziju. Drugim rečima, nisu u stanju da brane svoja legalna seksualna prava. Nije slučajno i nije svejedno!

Nije slučajno jer je za ovakvo stanje seksualne svesti "kriva" i biologija koja je odredila precizne seksualne uloge muškaraca i žena, i društvo koje je, vekovima, zbog kolosalne važnosti seksa u reprodukciji strogo kontrolisalo seksualno ponašanje ljudi zabranama, kažnjavanjem, etiketiranjem i eventualnim izopštenjem iz društva.

Nije svejedno, jer je seks, zbog svoje jake motivacione uloge, veoma moćno manipulativno sredstvo, koje za krajnji cilj ima potčinjavanje i dominaciju nad partnerom ili partnerkom. Drugim rečima, osoba koja ne poseduje seksualnu asertivnost lako biva manipulisana od strane partnera ili partnerke širokom skalom jednostavnih manevara. Neopravdana kritika i ispostavljanje nerealnih seksualnih zahteva, seksualna eksploatacija i agresija su najčešći manipulacioni manevri koji se koriste u cilju ispoljavanja nadmoći nad seksualnim partnerom ili partnerkom. Nemogućnost odbrane svojih legalnih seksualnih prava u ovakvim situacijama dovodi do brojnih psiholoških i socijalnih posledica.


"Mrtav konj u krevetu”

Uopštena kritika seksualnog ponašanja partnera ili partnerke je najčešći oblik seksualne ali i sveukupne kontrole seksualno neasertivne osobe. Izrazi kao što su "hladan(a) si kao led", "nezainteresovan(a) si za seks", "ležiš kao klada", "uvek se izgovaraš glavoboljom ili premorenošću" su tipični obrazci ovakve kontrole. Da je reč o manipulaciji, vidljivo je zbog činjenice da izostaju precizni detalji koji bi otkrili argumente za ovakvu kritiku. Kako i kada, dakle?

Slična situacija se dešava i u slučajevima kada se osobi u paru ispostavljaju nerealni seksuaini zahtevi koji drugoj osobi ne prijaju. Takvi zahtevi odnose se na razne forme seksualnog ponašanja kao su, na primer, zahtevi jedne osobe u paru za upražnjavanjem oralnog ili analnog seksa, uživanju u međusobnoj masturbaciji, zahtevi za učešćem u grupnim seksualnim "hepeninzima" ili postupaka koje daju naznaku sadomazohističkog ponašanja.

Agresivnost je, s druge strane, najizraženiji vid instrumentalizacije seksa u neke druge ciljeve. Pri tome treba imati u vidu da je empirijski dokazano da blaga agresivnost muškarca tokom seksualne igre podstiče seksualno uzbuđenje žene, dok agresivnost žene sputava uzbuđenje muškaraca. I u krevetu i van kreveta, u ovom smislu, bitno se razlikuje ljubavni i seksualni vokabular žene i muškarca. Dok jezik žene, u najvećem broju slučajeva, izražava suptilna nežna i pozitivna osećanja, jezik muškarca je, uglavnom, mešavina izraza ljubavi i dominacije. Dok je ženski vokabular u odnosu na muškarca prepunjen rečima kao što su "dušo", "srce" i "ljubavi", muškarac partnerku često verbalnim porukama izjednačava sa omiljenom životinjom kao što su "kuca" i "maca", preti da će je pojesti koristeći izraze kao što su "jabuka" ili "trešnja" ili joj opasno nagoveštava da će tokom seksa "rasturiti". Ovakve "normalne" oblike komunikacije ne treba izjednačavati sa manipulativnim agresivnim verbalnim porukama koje imaju za cilj instrumentalizaciju seksa.


Manipulacija seksom neasertivne osobe odvija se preko mnogobrojnih poruka u rasponu od otvoreno naredbodavnih i optužujućih preko pedagoških i interpretirajućih do relativizirajućih i udvoričkih. Evo nekih od tih manipulativnih poruka. Primeri manipulativne seksualne komunikacije:

Naredbodavni:"Dosta izgovora. Večeras vodimo ijubav"

Upozoravajući: "Ako i večeras pokušaš da izbegneš da vodimo ijubav, moram da odlučim o daljoj sudbini naše veze"

Pedagoški: " Dobri odnosi i zdravlje jako zavise od redovnih seksualnih odnosa"

Kritički:" U krevetu se ponašaš kao mrtav konj

Interpretirajći: " Kad god treba da vodimo Ijubav, ti si umoran/na.

Ironični: "Dabome da nisi za seks kada trošiš snagu na sve strane"
  
Optužujući: " Umoran si za te stvari jer prethodno moraš da zadovljis tvoje kurve"
  
Kategorični: " Lažeš da uživaš u seksu
  
Pseudopsihoanalitički: " Vezan si za majku(oca). To je glavni razlog da zakazuješ u seksu"
 
Udvorički: " Ne brini zbog problema sa potencijom. Ta stvar se svakom dešava"

Revitalizirajući:"imam utisak da na različite načine doživijavamo seks"

Odgovori na ove manipulativne poruke slikaju profile seksualno neasertivne i seksualno asertivne osobe. Seksualno neasertivna osoba će se, u principu, na ovakve poruke povlačiti ili reagovati kontraagresivno, dok će se seksualno asertivna osobaotvoriti,   izraziti sopstvena osećanja i tražiti umesto uopštenih, precizne argumente za manipulativne tvrdnje.