Okrugli sto "Antropologija zla" održava se povodom istoimene knjige Bojana Jovanovića, a u okviru Ciklusa tribina "Stevan Majstorović" Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, 13. decembra od 12.00h. Koliko je ljudima u Srbiji kultura bliska? u Zavodu 14. decembra od 14:00h & "Memorije i kritika" Predstavljanje knjige kratkih priča "Memo" dr Divne Vuksanović u četvrtak, 15. decembra od 18.00h u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka.
Okrugli sto "Antropologija zla"
Održava se povodom istoimene knjige Bojana Jovanovića, a u okviru Ciklusa tribina "Stevan Majstorović" Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, 13. decembra od 12.00h.
Učesnici okruglog stola su: Đuro Šušnjić, Ratko Božović, Žarko Trebješanin, Čedomir Čupić, Slobodan Antonić, Jelena Đorđević, Petar Pijanović, Slobodan Kanjevac, Slađana Ilić, Predrag Šarčević, Bojan Jovanović i moderator Zorica Stablović Bulajić.
Okrugli sto organizuju Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Treći program Radio Beograda i Izdavačka kuća HERAedu.
Koliko je ljudima u Srbiji kultura bliska?
Kako građani Srbije provode slobodno vreme, koliko njih posećuje uopšte kulturne događaje, koje kulturne programe vole, a šta izbegavaju, otkriće nam najnovije istraživanje Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka - „Kulturne potrebe i navike građana Srbije“ u sredu 14. decembra od 14:00h.
Tu su i zanimljivi podaci o tome kakav je odnos građana Srbije prema kulturnom nasleđu, kako se snalaze u virtuelnom svetu interneta, koliko „konzumiraju“ kulturu u odnosu na zemlje u okruženju i one u Evropskoj uniji, kakva je kulturna ponuda u raznim delovima naše zemlje...
Učestvuju: Bojana Subašić i Bogdana Opačić, istraživači Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka i autorke istraživanja, dr Ivana Spasić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, dr Dalibor Petrović, docent na Saobraćanom fakultetu u Beogradu
Sudeći prema najnovijem istraživanju Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, stanovnici Srbije najviše vole druženje, boravak u prirodi i laganu rekreaciju, izlaske, a potom gledanje televizije i filmskih sadržaja u bioskopu. Ustanove kulture u visokom procentu tvrde da vole, ali ih retko posećuju. Ipak, radije prisustvuju kulturnim sadržajima, nego što u njima učestvuju. Nekim vidom kulturnog stvaralaštva se tako pre jedne decenije bavio u proseku svaki čevrti građanin, a danas svega 15,1% ljudi u Srbiji.
"Memorije i kritika"
Predstavljanje knjige kratkih priča "Memo" dr Divne Vuksanović u četvrtak, 15. decembra od 18.00h u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka.
Učestvuju: dr Katarina Šmakić, teoretičarka umetnosti i medija, Vasilija Antonijević, dramaturg, Predrag Jakšić, dramaturg, dr Marko M. Đorđević, urednik izdanja, dr Divna Vuksanović, autorka knjige
"Memo" je knjiga filozofske proze koja detektuje vreme u kome živimo, sa stanovista individue, zatečene u egzistencijalnom lavirinutu, iz koga kao da nema izlaza.Kavezi i rešetke, savremeni gulazi i robovanje potrošačkom stilu života suprotstavljeni su težnji ka slobodi. Na jednoj strani - idilični predeli sna, raja na zemlji i kulture bez granica, na drugoj - represija, teror, masovna ubistva "iza zavese". Divna Vuksanović kritički preispituje globalne mitove savremene kulture i medija, dajući im predznak šokantnog i začudnog. Otuda ove kratke priče potencijalno predstavljaju "dramu" buđenja.
Divna Vuksanović je rođena u Beogradu. Diplomirala je na Fakultetu dramskih umetnosti i Filozofskom fakultetu u Beogradu. Magistra je nauka o dramskim umetnostima iz oblasti teatrologije i doktoresa filozofskih nauka iz domena savremene filozofije i estetike. Radi kao redovna profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na predmetima: Estetika, Teorija kulture i Filozofija medija. Predsednica je Estetičkog društva Srbije i udruženja građana za umetnost, kulturu, medije i društvena pitanja „Mladi grašak“ iz Beograda. Uređuje časopise "In medias res" (Hrvatska), "Medijski dijalozi" (Crna Gora) i Zbornik radova Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu (Srbija). Do sada je objavila preko sto naučnih i stručnih radova, 11 knjiga iz oblasti književnog stvaralaštva (poezija, poetska proza, kratke priče i romani za decu), dve radio drame, četiri naučne studije u domenu filozofije, a priredila je i desetak naučnih publikacija iz oblasti teorije medija i estetike.
Odlomke iz priča interpretira: Slađana Ristić, poetesa
Moderatorka: dr Biljana Jokić, psiholog