Satijeva Bajka (i u njoj Gurdžijev) - Artget galerija
U subotu, 14. decembra 2013. godine (20 časova), u Artget galeriji Kulturnog centra Beograda,
naša istaknuta pijanistkinja NADA KOLUNDŽIJA će predstaviti program pod nazivom „SATIJEVA BAJKA (i u njoj Gurdžijev)“, u kojem će pored nje, kao gost učestvovati i pijanistkinja KATARINA RADOVANOVIĆ JEREMIĆ. Uz kompozicije širom sveta omiljenog autora Erika Satija, u „Satijevoj bajci“ će se naći i dela Georgija Ivanoviča Gurdžijeva, mistika i filozofa, čiju muziku ne možemo često čuti na domaćoj koncertnoj sceni.

O PROGRAMU //// Erik Sati (1866–1925) je istaknuti francuski kompozitor, čije se stvaralaštvo može nazvati vizionarskim, jer sadrži naznake gotovo svih pravaca koji su kasnije nastali u muzici 20. veka. Satija je najviše promovisao Džon Kejdž šezdesetih godina. Obojica su autori najekstremnijih muzičko-filozofskih ostvarenja, a to su Satijev Vexation (kompozicija koja se ponavlja 840 puta) i Kejdžov 4`33`` (za bilo koji instrument ili njihovu kombinaciju, u kojoj se ne svira ništa). U okviru programa u galeriji Artget, čućemo čuvene Satijeve kompozicije Gnossienne, Gymnopédies, valcer Je te veux, kao i Tri komada u obliku kruške.

Georgije Ivanović Gurdžijev (1866–1949) je bio mistik i filozof, duhovni učitelj, jermensko–grčkog porekla. Smatrao je da muzika može da pomogne u razvijanju naših potencijala.

Tomas de Hartman (1885 –1956), ruski kompozitor, je bio učenik Korsakova, Arenskog i Tanjejeva. Posle susreta sa Gurdžijevim, postaje njegov učenik i prijatelj. Dvadesetak godina je transkribovao, zapisivao i bio ko-autor velikog opusa muzike koju je Gurdžijev sakupio putujući. Veliki i neobični pijanista Kit Džeret bio je upoznat sa kompletnim učenjem Gurdžijeva.

Kompozicije koje su na programu koncerta u Artget galeriji, su izbor sa albuma Sacred Hymns, koji je Džeret snimio na predlog jednog od sledbenika Gurdžijevljevog učenja. Nada Kolundžija dugo nije uspevala da dođe do ovih partitura i tek kada je pomislila da bi ih rado svirala u „SATIJEVOJ BAJCI“, one su se jednostavno pojavile!

O UMETNICAMA /// Nada Kolundžija, pijanistkinja, renomirani je izvođač i promoter savremene muzike. Izvela je veliki broj svetskih i srpskih premijera i zaslužna je za nastanak novih kompozicija. Nastupala je širom sveta, bila gost velikih festivala i sarađivala je sa najvećim kompozitorima i muzičarima svog vremena. Nada Kolundžija je rođena u Beogradu, diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Beogradu (prof. Dušan Trbojević), a usavršavala se na Muzičkoj akademiji Franc List u Budimpešti (prof. Zoltan Kočiš). Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, u zemlji i inostranstvu. Kao solista i kamerni muzičar Kolundžija je snimila 6 LP/CD izdanja. www.nadakolundzija.info

Katarina Radovanović Jeremić je diplomirala klavir na FMU u Beogradu (klasa prof. Lidije Stanković). Završila je specijalističke poslediplomske studije za kamernu muziku na Univerzitetu za muziku u Gracu (Austrija), kao i specijalističke studije za kamernu muziku na FMU u Beogradu (klasa prof. Uroša Pešića). Trenutno je student završne godine doktorskih studija kamerne muzike na FMU. Dobitnica je brojnih visokih nagrada na internacionalnim i republičkim takmičenjima. Od 2010. godine zaposlena je na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, gde u zvanju docenta predaje kamernu muziku.

Pokrovitelj koncerta je Skupština grada Beograda, a organizatori su Guarnerius i Kulturni centar Beograda. Ulaz na koncert je slobodan.