Preko 10 hiljada prodatih primeraka romana „Duge noći i crne zastave“
Istorijski roman „Duge noći i crne zastave“ Dejana Stojiljkovića ovih dana je prešao cifru od 10 hiljada prodatih primeraka. Ovo je veliki uspeh knjige koju je Laguna objavila u svojoj prestižnoj ediciji „Meridijan“. Publici se očigledno veoma svidela priča o srpskom srednjem veku čiji su junaci poznati likovi iz naše istorije i epa: Miloš Obilić, Ivan Kosančić, Toplica Milan, knez Lazar, Marko Mrnjavčević, braća Musići... Mnogi knjigu već porede sa čuvenim serijalom „Igra prestola“ Džordža Martina (takođe u izdanju Lagune) kao i sa Tolkinovim „Gospodarom prstenova“ i istorijskim romanima Stivena Presfilda.


Ni književna kritika nije ostala ravnodušna na ovo delo autora, čiji je prethodni roman dobio nagradu „Miloš Crnjanski“ i bio u najužem izboru za NIN-ovu nagradu. O romanu se pohvalno izrazio Vasa Pavković, predsednik žirija za NIN-ovu nagradu, dok je Đorđe Bajić u svom prikazu na sajtu PopBoks napisao: „Stojiljković je stekao samopouzdanje i ovaj put pisanju pristupio rasterećenije, sa više gušta, usresredivši se na ono što mu najbolje leži. Roman poseduje preglednu i akcijom krcatu priču, čita se brzo i u dahu, što su neophodni atributi dela namenjenom što širem auditorijumu. Bliži Martinu nego Tolkinu, Stojiljković doduše uglavnom ostaje u okvirima mogućeg – tim pre što je priča zasnovana na stvarnim događajima.“


U kritici objavljenoj u „Novom reporteru“ Branislav Predojević piše veoma afirmativno o romanu i ističe: „Napetog ritma naracije, jednostavnih, vrlo ubjedljivih rečenica i maštovitog jezika, filmične atmosfere, nabijen žestokom akcijom uz znatno poboljšanje karakterizacije likova i njihove interakcije u odnosu na autorov prvi roman, ’Duge noći i crne zastave’, osim što se čita u jednom dahu od početka do kraja, jasno svjedoči o spisateljskom napretku svog autora.“


Roman je u svojoj redovnoj kolumni nedeljom preporučio i Zoran Panović, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista „Danas“: „Toplo preporučujem da pročitate roman ’Duge noći i crne zastave’ Dejana Stojiljkovića, da se uverite da je moguć i drugačiji ’istoricizam’. Možda to i jeste ’istorijski palp’, ali je blagorodan za lečenje od ludila. Lečenje žanrom je blagougodno. Time se nacionalna istorija i mitologija transponuju u univerzalne kontekste. ’Svet se promenio’, tako počinje Stojiljkovićev roman, ali tako počinje i Tolkinov ’Gospodar prstenova’. Predivan omaž, ali u krajnjoj instanci i kosovski junaci u predvečerje sudbinske bitke ulaze u istu ravan sa vitezovima Gondora iz Tolkinovog Međuzemlja.“


Ipak, najveći kompliment do sada romanu je udelila književna kritičarka dnevnog lista „Blic“ Irena Javorski koja je u svom prikazu stavila „Duge noći i crne zastave“ rame uz rame sa remek-delom devete umetnosti – stripom „Princ Valijant“ Harolda Fostera.