U sredu, 2. aprila 2025. godine, u 18.00 časova u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu biće otvorena izložba All in One italijanskog umetnika Đuzepea Pjetronira, kustoskinje Nataše Radojević. Tom prilikom biće održana i promocija monografije Giuseppe Pietroniro, koju je objavila izdavačka kuća „Silvana Editoriale“, a priredila Đulijana Benasi. Izložbu će otvoriti ambasador Italije u Srbiji NJ. e. Luka Gori i direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Roberto Činkota.

Đuzepe Pjetroniro će realizovati „site-specific“ instalaciju olovkom – All in One – u prirodnoj veličini, koja na zidovima Instituta reprodukuje sobu sa iskrivljenim perspektivama. Crtež se proteže po celoj površini, stvarajući dijalog između fizičkog doživljaja prostora i spoljnog posmatranja. Papirni elementi i drugi materijali se prepliću sa crtežom, pretvarajući ono što vidimo u konkretniju i opipljiviju dimenziju.

Nakon muzeja „MAXXI“ u Rimu, „MAMbo“ u Bolonji i „Museo del Novecento“ u Milanu, monografija Giuseppe Pietroniro, koju je objavila izdavačka kuća „Silvana Editoriale“, biće predstavljena u Beogradu u Italijanskom institutu za kulturu. Obogaćena obimnim fotografskim repertoarom, ova monografija nudi vizuelno tumačenje misli umetnika koji je već od svojih prvih radova razvio duboku refleksiju o konceptu prostora. Ova tema, koja prožima Pjetronirov rad, potiče iz njegovog akademskog iskustva u scenografiji i utiče na njegovu koncepciju prostora. Rim, grad koji služi kao pozadina za njegov rad, postaje neka vrsta „pozorišne kulise“ i inspiriše njegova dela kroz barokne fasade i klasične perspektivne fuge.

Monografija je zamišljena kao narativni prostor gde slike ne prate strogu hronologiju već se prepliću sa tekstovima autora kao što su Đulijana Benasi, Manuel Oraci, Jelena Todorović, Frančesko Stoki, Davide Feri, Lorenco Benedeti i Klaudija Đoja. Ova kompozicija nudi vizuelni i kritički narativ koji odražava umetnikovu biografiju i kontekst generacije koja je doživela promene prelaskom u novi milenijum u Italiji koja se kontinuirano razvija.

Moderator promocije monografije biće Đulijana Benasi, urednica knjige, a učestvovaće umetnik Đuzepe Pjetroniro i Jelena Todorović, redovni profesor na Fakultetu likovne umetnosti u Beogradu.

Foto Vogue Italia

Đuzepe Pjetroniro (1968, Kanada) obrazovao se kod Etorea Spaletija, tokom gimnazijskih dana u Peskari, a potom na Akademiji lepih umetnosti u Rimu. Nakon kratkog boravka u Njujorku, vratio se u Rim, gde je radio kao asistent u studiju Džozefa Košuta. Đuzepe Pjetroniro istražuje razne oblike izražavanja, među kojima su slikarstvo, crtež, skulptura, fotografija i instalacije, sažimajući elemente različitih tradicija. Njegov rad se koncentriše na prostor, na prazninu i na sposobnost mesta da utiče na one koji ga nastanjuju. Njegovo istraživanje preispituje granice percepcije stvarnosti, pozivajući na egzistencijalna i psihološka promišljanja. Umetnik koristi plemenite materijale kako bi istražio odnos između objekta i projekta, i između prostora i perspektive, trudeći se da dočara filozofsku dimenziju kroz svakodnevne predmete, modifikovane u svrhu stvaranja optičke iluzije i izazivanja pogleda.

Pjetroniro se ne prepoznaje u liku umetnika-iluzioniste, već u stvaraocu koji menja percepciju prostora. Njegovi radovi dezintegrišu granice između stvarnosti i virtuelnosti i pozivaju posmatrača da preispita svoju tačku gledišta. Upotreba vizuelnih sredstava podseća na reči Berninija, koji je talenat definisao kao magijsku umetnost kadru da zavara vid kako bi zadivila.

Foto Andrea Terrosu

Pjetroniro često iskušava posmatračevu želju za voajerstvom, pozivajući ga da istražuje zatvorene prostore i suoči se sa onim što je skriveno. Interaktivnost postaje od suštinske važnosti i podstiče razmišljanje koje navodi posmatrača na preispitivanje stvarnosti sa nove tačke gledišta.

Koncept „prelaženja margina“ kod Pjetronira tiče se prevazilaženja fizičkih i konceptualnih granica stvarnosti. Predmeti u njegovim delima direktno komuniciraju sa nesvesnim, preispituju tradicionalne definicije i pozivaju nas da istražimo granice predmeta kao prostore transformacije. Njegov rad predstavlja refleksiju o granicama i o tome kako one utiču na našu percepciju sveta.

Pjetronirova dela, sa svojim ludičkim karakterom, uvode posmatrača u magični i nadrealni svet, gde su pravila igre isprevrtana. Umetnik preispituje koncept prostora, stvarajući neizvesnu vremensku dimenziju koja navodi posmatrača na vizuelnu zbunjenost, na gubitak geometrijskih referenci. Ova „likvidnost“ perspektiva odražava brze promene u poslednjih trideset godina, obeležene kontinuiranom transformacijom i osećajem da živimo u nesigurnom i promenljivom prostoru.

Ovaj projekat je realizovan u saradnji sa „Drina Gallery“, „Untitled Association“ i izdavačkom kućom „Silvana Editoriale“.

OTVARANJE IZLOŽBE I PROMOCIJA MONOGRAFIJE:
2. APRIL U 18.00 ČASOVA
Kustos izložbe: Nataša Radojević
Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd

Izložba All in One se može posetiti do 22. aprila 2025. godine, od ponedeljka do četvrtka od 10.00 do 18.00 časova i petkom od 10.00 do 15.00 časova.