Kada su se u prastaro vreme južni Karpati rascepali i razmakli, a moćna vodena masa Panonskog mora i Dunava bujicom potekla ka Crnom moru, nastala je Đerdapska klisura. Možda je baš ovaj događaj stvorio mit o velikom biblijskom potopu i tajanstvenoj Atlantidi, ali kako drugačije i da nastane čudo prirode – jedna od najdužih i najvećih klisura u Evropi. Nacionalni park Đerdap prvo je od pet prirodnih “čuda”, koliko ih Srbija ima.

Ne postoji trenutak istorije da u Đerdapskoj klisuri, na Tari – planini boga Tara, Šari – šarenoj planini “gorskih očiju”, Fruškoj gori – „oazi“ Panonske nizije, ili moćnom Kopaoniku, nije stajao čovek koji im se divio. Obilje vode, šuma, raznolik i redak biljni i životinjski svet, divljač i povoljna klima, mamili su civilizacije drevne Evrope, privlačili putnike, trgovce, ratnike, umetnike... Tako su postala mesta gde su priroda, istorija i kultura najživlje i najtesnije vekovima povezane. Nažalost, sadržaji nacionalnih parkova u Srbiji nisu baš dovoljno poznati javnosti.

Zavod za proučavanje kulturnog razvitka je obišao svih pet nacionalnih parkova, otkrio koje prirodne i kulturno-istorijske vrednosti kriju, kako sve te silne blagodeti mogu biti pametno iskorišćene, brendirane i postati jedna od glavnih uporišta privrede i turizma Srbije...

U nacionalnom parku u Poljskoj splavarite na reci u izdubljenim balvanima, dok splavari, obučeni u narodnu nošnju, ispredaju legende tog kraja. Švedski park Tireso nudi vam da uđete u virtuelni svet mračne šume, dodirnete drevnu mahovinu i močvaru, čujete zvuke tamošnje prirode... A u Dalmaciji, na Krki, dok sedite u starim kućama čujete mrmor vodenice, žito se melje, a pred vama nastaje stari dobri domaći hleb. Domaćica, obučena u tradicionalnu nošnju, poziva vas da se okušate u tkanju ili kovačkom zanatu... Zašto ovakvih prikaza naše bogate kulturne baštine nema u nacionalnim parkovima Srbije?

Učestvovali su Dejan Zagorac, istraživač Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, dr Miomir Korać sa Arheološkog instituta SANU, direktor projekta „Viminacijum“ i Ivanka Tasić, direktorka turističke agencije “Panacomp” iz Novog Sada.

Ovom konferencijom za novinare Zavod za proučavanje kulturnog razvitka se pridružuje obeležavanju svetskog Dana zaštite životne sredine - 5. juna.