Noc muzeja – jubilej koji ovog proleca budi Srbiju!
Umetnicko-produkcijska grupa Noc muzeja, ce deseti put za redom, 18. maja otvoriti vrata vise od 150 kulturnih institucija u 68 gradova i mesta u Srbiji, obelezavajuci tako znacajan jubilej. Tradicionalno, najbogatiji program ponudice Beograd i Novi Sad, a po sumraku ce setati i gradjani Nisa, Kragujevca, Subotice, Leskovca, Sapca, Knjazevca, Gornjeg Milanovca, Cacka, Svilajnca, Prokuplja, Temerina, Novog Pazara, Kikinde...

„Manifestacija kakva je Noc muzeja nikada ne bi nastala i ne bi trajala bez mnogo ulozenog napora, kreativnosti i truda. I za to dugujemo veliku zahvalnost muzejskim i kulturnim radnicima ali i posetiocima i svima onima koji Noc muzeja vide kao vazan faktor za ocuvanje nase kulturne bastine. Otvarali smo zakljucana vrata i drzali budnim gradjane Srbije svakog proleca. Obecavam da cemo nastaviti da pomeramo granice i govorimo jezikom kulturnog provoda, tako da nas svi razumeju “ kaze Ana Jovanovic, osnivac manifestacije.

U Beogradu na 60 lokacija jubilej ce biti obelezen svecano: cudesnim svetom bajki, velikom izlozbom slika DJure Jaksica, ali i inicijativom za otvaranje prvog evropskog muzeja dzeza. U Noci muzeja premijerno ce biti predstavljena „Mala fabrika efekata“ koja stize iz Nemacke, savremena brazilska umetnost koja je gostovala u Luvru a priseticemo se i video igara iz osamdesetih, koje su obelezile detinjstvo i mladost mnogih. Kako su izgledale cipele zena u 19. i 20. veku ali i sta predstavlja  „muzej na otvorenom“ su samo neke od tajni koje ce biti otkrivene 18. maja u 10. Noci muzeja.

U Novom Sadu, na 35 lokacija, posetioce ocekuju premijerne postavke, a medju njima bice izlozen egipatski pergament na kome je ispisan recept za utvrdjivanje trudnoce, plemensko oruzje iz basena reka Kongo i Ubangi, strele iz Polinezije, Osmanski stitovi iz doba Sulejmana Velicanstvenog. Izlozba dela iz perioda renesanse, medju kojima se izdvaja slika na platnu – zastava bratstva Korpus Domini, koja je nastala u radionici koju je vodio Rafaelov otac, DJovani Santi. Svi zainteresovani ce moci izbliza da vide autenticni mehanizam sata na Tvrdjavi, simbola Novog Sada starog dva i po veka.

Sabac je grad koji ce u jubilarnoj Noci muzeja otkriti zasto je u 19. veku bio poznat i kao Mali Pariz. Svi posetioci Noci muzeja u ovom gradu saznace kako su nastajali sesiri i ogrtaci kada su ih pravile modiskinje i sesirdzije a boemi ce videti zasto je Sabac nekada, bio grad sa ubedljivo najvise kafana.

Backa Topola predstavice izlozbu “Grad biciklista” koja ce kroz istorijski, etnografski, knjizevni i likovni aspekt predstaviti biciklizam u interaktivnom obliku. Muzeju Backe Topole mogu se pozajmiti ili pokloniti predmeti i fotografije koje su u vezi sa biciklizmom ovog kraja.

Subotica ce obeleziti 225 godina od rodjenja Vuka Karadzica i 165 godina od pobede njegove reforme. Uz izlozbu ce biti organizovana i radionica koja ce se baviti citanjem i ilustracijom narodnih bajki iz Vukove zbirke. Istorija reklama u Vojvodini do 1941. godine bice predstavljena kroz presek reklama stampanih u novinama i kalendarima, na plakatima i memorandumima, na metalnim tablama i ambalazi industrijskih i zanatlijskih proizvoda.

Gornji Milanovac ce se u Noci muzeja prisetiti “zlatnog doba” ovog grada – od sezdesetih do osamdesetih godina proslog veka. Izlozba “Kad je grad bio brend” podsetice na Takovo, Metalac, Tipoplastiku, Modne konfekcije Rudnik, Zvezdu i firme koje su doprinele da grad tada ponese epitet „privrednog cuda“.

Smederevo ce se 18. maja baviti predrasudama izmedju starosedelaca i novopridoslih Smederevaca i to kroz “Ulicu secanja”, koja ce biti smestena u srcu Smedereva - ulici Kralja Petra I. Bice organizovana izlozba fotografija gradjana s ciljem podizanja nivoa svesti o multikulturalnim uticajima na identitet grada i gradjane Smedereva.

Svilajnac ce predstaviti minijaturne knjige kroz primerke domaceg i stranog izdavastva, od Njegosevog “Gorskog vjenca” do Geteovog “Fausta” od kojih je najmanja knjiga velicine 1x1 cm. Decje fotografije, poznatih i anonimnih Resavaca, sa kraja 19. i prve polovine 20. veka, odevni predmeti i igracke ali i stari i zaboravljeni zanati, sacuvani alati, fotografije i dokumenta, majstorska pisma i diploma podsetice na bogatu zanatsku proslost Resave.

Zavod za proucavanje kulturnog razvitka radio je istrazivanje na temu “Noc muzeja kao kulturoloski i drustveni fenomen u Srbiji”. Na uzorku od 26 gradova, 43 muzejske lokacija i 1.500 ispitanika, jedan od zakljucaka je da u muzejima Srbije odavno postoji potreba za uvodjenjem razlicitih „drustvenih akcija“, kojima pripada i nocna poseta muzejima.”Tokom manifestacije Noc muzeja sagledavaju se mogucnosti koncipiranja zanimljivih sadrzaja u muzejima Srbije, kada se svi trude da svojim izlozbama naprave nesto atipicno, a sto ce kod posetilaca ostati dozivljeno i zapamceno” stoji u istrazivanju Zavoda.

Nacionalni sponzor ovogodisnje Noci muzeja je Viasat History Kanal. Prijatelj jubileja je Kompanija Telekom Srbija sa brendom MTS. Beogradski sponzor je Koka Kola kompanija.