Povodom praznika Svetoga Save, izložba slika "Dok tamnjanika zri" Slobodanke Rakić Šefer biće svečano otvorena u utorak, 26. januara u 19 sati u Galeriji Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka (Rige od Fere 4, Beograd). Slobodanka Rakić Šefer ovom prilikom prezentuje rezime svog celokupnog stvaralaštva i time započinje obeležavanje jubileja - četiri decenije slikarskog rada.
"Zrna grožđa, upletena i provučena kroz prepoznatljive motive, povezala su lirski i intimno sve dosadašnje serije radova i kompletnog slikarkinog profesionalnog razvoja. Mastiljavo plavom, prozračno ružičastom, ćilibarski žutom i maslinasto zelenom tamnjanikom, slikarka istovremeno započinje svoj novi ciklus, koji je još u naznakama i koji će tek da se razvije i veže za naše istorijske korene i trajanje na ovim prostorima. Pred nama su motivi iz starog Beograda, manastira Rakovice i Nikolja, Velike Hoče i naravno slikarkine rodne Mačve, gde je odrasla u dedinom vinogradu. Loza Nemanjića, čudotvorna hilandarska vinjaga – najstarija na svetu, studenička i ariljska priča tek su počele da se odmotavaju i mnogo su većeg formata od mogućnosti naše skromne galerije. U potrazi za univerzalnom istinom, Slobodanka Rakić Šefer i ovog puta radi prema sopstvenom instinktu i unutrašnjem osećanju, spontano varirajući grožđe kao lajtmotiv. Otkrivajući nam istovremeno svoj čarobni svet, smisao optimizma, jednostavnosti življenja, duboke duhovnosti i trajanja, slikarka nam ukazuje na univerzalnu nit protkanu kroz proverene, istrvene staze pravih životnih vrednosti, koje su tu pored nas u malim stvarima. Kroz naslage iskustava, ona stvara atmosferu uzvišenih, mnogovekovnih istina za koje latinska poslovica kaže da je u vinu, dok ih slikarka simbolično stavlja na svoju paletu kroz ispisane stihove himne „Oj, Srbijo mila mati“. U lozi je smisao postanja sveta, a u slikama Slobodanke Rakić Šefer su odgovori na bitna pitanja ovog vremena, koja vode ka koordinatama duševnog preobražaja“.
Iz kataloga izložbe - Marina Lukić Cvetić istoričarka umetnosti, v.d. direktora Zavoda za proučavanje kulturnog razvirka.
Postavka se može pogledati do 17. februara.