Kako narodno graditeljstvo oslikava tradicionalnu kulturu sela u Srbiji, koje su se sve graditeljske veštine sačuvale kao vredno nematerijalno kulturno nasleđe, zašto je Svrljiški grad nasleđe koje nestaje, koliko su očuvane kuće orijentalne arhitekture u Novom Pazaru, zbog čega je značajan ekomuzej ibarske doline, a zbog čega muzeji na otvorenom, i kako graditeljsko nasleđe može biti osnova razvoja turističke privrede, neke su od tema novog zbornika Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka - „Graditeljsko nasleđe u Srbiji”.

Promocija zbornika - Graditeljsko nasleđe u Srbiji. Zbornik u čast dr Dobroslava Bojka Pavlovića, sreda, 10. decembar 2014. u 12 časova u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka (Rige od Fere 4, Beograd).

Na promociji će govoriti:

- Đorđe Pavlović, arhitekta, Kulturni centar „Dom porodice Pavlović“

- Miladin Lukić, savetnik u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika

- dr Miloš Nemanjić, sociolog kulture

- dr Maša Vukanović, istraživač Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka i urednica zbornika.

„Kuće, javne zgrade, sakralni objekti, arheološki ostaci i utvrđenja, objekti narodnog neimarstva jesu tihi svedoci prošlosti ali i sadašnjeg života. Arhitekta dr Dobroslav Bojko Pavlović je bio ličnost koja je imala sluha za brojne neispričane priče zidova objekata koji čine graditeljsko nasleđe. Te priče je objavljivao tokom više od četiri decenije a čak i najraniji njegovi radovi su i danas aktuelni i podsticajni u naporima da se graditeljsko nasleđe očuva i učini integralnim sastojkom održivog razvoja zajednica u našoj zemlji. Da lik i delo Bojka Pavlovića i danas inspiriše na promišljanja i konkretna delovanja svedoče radovi u zborniku Graditeljsko nasleđe u Srbiji. Zbornik u čast dr Dobroslava Bojka Pavlovića koji je objavio Zavod za proučavanje kulturnog razvitka“, objašnjava Maša Vukanović.

U prilogu vam dostavljamo fotografiju naslovne stranice zbornika.